صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات نیک‌رای

با مدیریت گروه مالی دانایان

نقدشوندگی بالا

بازدهی بالا

معافیت مالیاتی

سرمایه‌گذاری نامحدود

بازار مسکن و سرمایه‌گذاری در آن

مسکن به‌طور معمول دارای دو جنبه‌ی مصرفی و سرمایه‌گذاری است. آحاد اقتصادی مسکن را نه تنها به‌عنوان محل سکونت، بلکه به‌عنوان ابزار پس‌انداز بلندمدت نگاه می‌کنند. نگهداری مسکن به‌عنوان دارایی برای بهره‌مندی از درآمد اجاره و عایدی سرمایه سبب شده است تا تقاضای مسکن در کنار ارز، طلا و محصولات بازار سرمایه، سهم زیادی از دارایی‌های سرمایه‌ای را به خود اختصاص دهد. از طرف دیگر، به دلیل مداخلات دولت در بازارهای ارز، طلا و بازار سرمایه، مسکن به‌صورت عمومی و در بلندمدت همواره محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری و پس‌انداز فعالان اقتصادی تلقی شده است. از حیث عملکرد و بازدهی، بازار مسکن همواره بازاری مطمئن و کم‌ریسک بوده است که علاوه بر خنثی‌کردن آثار تورم، بازدهی‌های مناسبی نیز محقق کرده است. بازار مسکن و به‌طور خاص مسکن در شهر تهران، در بازه‌ی سال‌های ۱۳۹۵ تا آذرماه ۱۴۰۱، افزایش قیمت ۱۱/۴ برابری را تجربه کرده است. این در حالی است که در این بازه‌ی زمانی شاخص بهای کالاها و خدمات ۵/۷ برابر و نرخ ارز در بازار آزاد نیز حدوداً ۱۱ برابر شده است. در میان تمام گزینه‌های سرمایه‌گذاری، بازار مسکن از محبوبیت بالایی برخوردار است، چراکه ویژگی‌های این بازار با شرایط اقتصادی ایران هماهنگی بسیاری دارد.

سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات با چالش‌هایی هم همراه بوده است:

توسعه‌ی ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بازارهای مالی با هدف حل این چالش‌ها انجام شده است؛ صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، ابزار سرمایه‌گذاری بهینه در بازار مسکن است.

آشنایی با صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات

در این نوع از ابزارهای سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، صندوق‌ها با تجمیع وجوه سرمایه‌گذاران، به سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات می‌پردازند و از دو محل عایدی سرمایه‌ای (افزایش قیمت املاک) و درآمد حاصل از اجاره بازدهی کسب می‌کنند.

مزیت سرمایه‌گذاری در این نوع صـنـدوق‌ها نسبت به سرمایه‌گذاری مسـتقیم در بازار املاک و مستغلات:

چه مزیتی سرمایه‌گذاری در صندوق نیک‌رای، نسبت به سرمایه گذاری در بازار املاک وجود دارد؟

اصلی‌ترین تفاوت سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، موضوع حداقل سرمایه‌گذاری است. سرمایه‌گذاری مستقیم در املاک و مستغلات مستلزم حجم زیادی از سرمایه‌ است؛ در حالی‌ که سرمایه‌گذاری در صندوق‌های املاک و مستغلات با هر سرمایه‌ای شدنی است؛ همچنین با تشکیل سبدی از سرمایه‌گذاری‌ها، ریسک کلی کاهش می‌یابد و نقدشوندگی بهتری در مقایسه با سرمایه‌گذاری مستقیم دارد.

با توجه به مدیریت حرفه‌ای دارایی‌ها و موضوعات مربوط به معافیت مالیاتی صندوق‌ها، انتظار می‌رود که صندوق‌ها بازدهی بهتری را برای دوره‌ی سرمایه‌گذاری مشابه در سرمایه‌گذاری مستقیم بدست آورند. منابع درآمدی صندوق‌ها نیز مانند سرمایه‌گذاری‌های مستقیم از ۲ محل است؛ صندوق در خلق جریان درآمدی با محدودیتی رو به رو نیست و می‌تواند به هر دو شکل اجاره‌درای و خرید و فروش، کسب درآمد داشته باشد.

ریسک سرمایه گذاری در این صندوق چه خواهد بود؟

به طور کلی هر فرصت سرمایه‌گذاری‌ای با ریسک همراه است. صندوق‌های املاک و مستغلات نیز از این قاعده استثنا نیستند. ریسک اصلی صندوق ناشی از تأثیرپذیری آن از بازار املاک و مستغلات است. یکی از خصوصیات اصلی بازار املاک و مستغلات، وجود دوره‌های رونق و رکود است؛ لذا روند کلی بازار می‌تواند با مطلوبیت سرمایه‌گذاران صندوق ناسازگار باشد. گروه مالی دانایان به عنوان مدیر صندوق به منظور کنترل ریسک ناشی از بازار، سرمایه‌گذاری‌های غیرمنقول خود را با مطالعه‌ی بازار سرمایه‌گذاری‌ها و توزیع بهینه‌ی ریسک‌ها انجام خواهد داد. ساختار صندوق به گونه‌ای طراحی شده است که امکان بروز ریسک‌های ناشی از تضاد منافع خلق هزینه‌های مازاد نسبت به عملیات صندوق و همچنین ریسک‌های اثرگذار بر واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق به حداقل برسد.

نحوه‌ی خرید و فروش واحدهای صندوق و حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری به چه صورت است؟

خرید و فروش واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق مطابق قوانین و مقررات صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله (ETF) انجام خواهد گرفت. همچنین گزارش‌های دوره‌ای صندوق و سایر اطلاعات اثرگذار بر تصمیمات سرمایه‌گذاران مطابق با مقررات افشا و اصول رفتار حرفه‌ای به اطلاع عموم خواهد رسید.

منظور از معافیت مالیاتی صندوق چیست؟

بر اساس تبصره‌ی ۱ ذیل  ماده‌ی ۷  «قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی» تمامی درآمدهای صندوق سرمایه گذاری در چارچوب این قانون و تمامی درآمدهای حاصل از سرمایه گذاری در اوراق بهادار موضوع بند (۲۴) ماده (۱) قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴ و درآمدهای حاصل از نقل و انتقال این اوراق یا درآمدهای حاصل از صدور و ابطال آنها از پرداخت مالیات بردرآمد و مالیات بر ارزش افزوده موضوع قانون مالیات برارزش افزوده مصوب ۲/۳/۱۳۸۷  معاف می باشد و از بابت نقل و انتقال آنها و صدور و ابطال اوراق بهادار یاد شده مالیاتی مطالبه نخواهد شد. همچنین بر اساس بند ح ذیل تبصره‌ی هفت قانون بودجه‌ی سال ۱۴۰۲، هرگونه نقل و انتقال دارایی به/‌از شرکت‌های سهامی عام ‌طرح (پروژه)، صندوق‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم و زمین و ساختمان، املاک و مستغلات مشمول مالیات نقل و انتقال با نرخ صفر است.

صندوق املاک و مستغلات نیک‌رای با هدف توسعه‌ی ابزاری جهت سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بخش املاک کشور در سال ۱۴۰۲ تأسیس شده است و پذیره‌نویسی این صندوق ۹ مرداد‌ماه ۱۴۰۲ خواهد بود.

این صندوق سرمایه‌گذاری تحت مدیریت مؤثر و بهینه‌ی ارکان خود، با رفع موانع سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات، امکان برخورداری از بازدهی آن بازار را برای آحاد مردم میسر کرده است. همه‌ی کسانی که می‌خواهند در نرخ بازده بخش زمین و ساختمان کشور سهیم شوند، حتی اگر سرمایه‌های بسیار کوچکی در اختیار داشته باشند، به کمک این صندوق فرصت می‌یابند تصمیم خود را اجرایی کنند. ریسک سرمایه‌گذاری در صندوق‌های املاک و مستغلات نیز بسیار پایین است، چرا که کمتر دیده شده قیمت اسمی املاک و مستغلات کاهش یابد.

  • تحقق بازده حقیقی برای سرمایه‌گذاران
  • خلق جریان نقدی دوره‌ای برای سرمایه‌گذاران از محل افزایش قیمت ملک و درآمد حاصل از اجاره
  • کمک به سامان‌دهی بازار اجاره در بلندمدت
  • بهبود نقدشوندگی سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات

هر یک از دست‌اندرکاران این صندوق در رشته‌ی فعالیت خود باتجربه، متخصص و دارای برند هستند. شرکت مدیریت سرمایه و ساخت نیک‌رای ده‌ها پروژه‌ی بزرگ ساختمانی را با موفقیت تکمیل و واگذار کرده است؛ همچنین پروژه‌های ساختمانی متعددی را هم در دست اجرا و واگذاری دارد. این شرکت به‌عنوان رکن «مدیر بهره‌برداری» قبول سمت کرده است. شرکت نیک‌رای داده‌های فراوانی را در مورد املاک در اختیار دارد که سبب کسب درآمد و سرعت عمل در واگذاری می‌شود. مدیران گروه مالی دانایان نیز تجربه‌ی مدیریت صندوق، شرکت‌داری و اداره‌ی ده‌ها شرکت سهامی عام و خاص در زمینه‌ی املاک و مستغلات را در کارنامه‌ی خود دارند.

نشست خبری حسین عبده تبریزی و مجید محمد‌بیگی پیرامون صندوق املاک و مستغلات نیک‌رای